Your browser does not support JavaScript!
an image an image
Hillsborough County Public Schools logo
School Banner Image
This is an image for the page header
Tampa Bay Technical High School
Teaching Staff


To email any instructor below, please follow this format:
FirstName.LastName@sdhc.k12.fl.us



• ENGLISH & READING DEPT.



• MATHEMATICS DEPT.



• SCIENCE DEPT.

DH: GIVEN, JAMES (YEARBOOK)



DH: DORRELL, CHAD/Math



DH:SACKLES, JULIE/BIOLOGY

Amica, Nichole (AVID)



Alexander, Rachel  (Math)



Callahan, Sara (Physics)

Anderson, Louise (VE English)



Baron, Jeanine (Math)



Castillo, Sonia (Chemistry)

Atkinson, Ashley (English)



Coon, Carol (Math)



Dake, Felisha (Chemistry)

Bell, Barbara



Disalvo, Giancarlo (Math)



Goodrich, Brett (Chemistry)

Edwards Francisco, Thristene



Floman, Jonathan (VE Math)



Kelly, Bryan (Biology)

Giordona, Gina (Media Specialist)



Hudson, Dara (Math)



Kemp, Leslie (Biology)

Harris, Kerstin (Reading Resource / Asst DH)



King III, Alex (Math)



Mayers, Donna (Earth Space Science)

Hill, Martin (Reading Coach)



Ladd, Daniel (Math)



Niedbalec, Kathryn (Chemistry)

Khoury, Laura 



Lopez, Julia (Math)



Roberts, Jayson (Biology)

Lecky, Aliyat



Madrigal, David



Santos, Kimberly (Biology)

Mendez, Magaly



Meizius, Renee (Math)



Sears, Alexis (Biology)

Mercadante, Marcie



Nolan, Timothy (Math)





Moreno, Ora (Inst Suppt / Billingual Aide)



Sampson, David (Math)



• SOCIAL STUDIES DEPT.

Morris, Rebecca



Smit, Jurgen (Math)



DH: CHARLES, DAVID

Morrison, Andrew (Writing Resource / ELL)







Austin, Brandon

Nunez, Nan (English)



• FOREIGN LANGUAGE DEPT.



Campbell, Trevor

Piccola, Brendon



DH: MOREAU, FREDERICK



Carter, Douglas

Reeves, Teresa



Aceves, Maria (Spanish)



Cother, Sara

Roland, Rebecca 



Bharwani, Nilofer (Spanish)



Goodrich, Kelly

Sawyers, Shelly (Reading)



Plested, Carolina (Spanish)



Muldrow, Damario

Simsek, Denise (VE English)



Roberts, Darelle (Am Sign Lang)



Oram, Matthew

Thorn, Alexander



Tower, Ingrith (Spanish)



Rotanelli, Shannon

Truitt, Dysheema







Smith, Jason

White, Giannina



• INDUSTRIAL/CTE DEPT.



Walker, Andre





DH: DEPIN-RAGAN, AMANDA/SGA/TV





• PHYSICAL EDUCATION DEPT.



Aiken, Dorothy (Instr. Sup.)/Credit Rec



• HEALTH SCIENCE/ARCHITECTURE  DEPT.

DH: LESIKAR, HEATHER



Bayonet, Edward (Commercial Art)



DH: CAMPBELL, ELIZABETH

Cole, Scott, (Chief/ROTC)



Iorizzo, Marc (Heavy Diesel)



Curry, Donna (Nursing Assisting)

Cwikinski, Dominic (PE/Hope)



Ivey, Robert (Welding)



Foster, Curtis (Architectural Design)

Grimes, Keith, (Commander/ROTC)



Okafor, Ejelu (Computer Syst. Tech.)



Herring, Donnalyn (Radiology Assisting)

Hall, Peter, (Sgt Major/ROTC)



Santana, Antonio (Auto Collision Repair)



Johnson-Williams, Jennifer (Dental Assisting)

Johnson, Adrian (Dr Ed)



Thor, Taylor (Commercial Art)



Jordan, Ida (Health and Wellness)

Robinson, Edward (ROTC)







Judge, Olivia (Emergency Medical Responder)

Russell, Rondal (Music)



• CTE EDUCATION DEPT.



Rossberg, Mary Ellen (Med Lab Assisting)





DH: RAINES, APRIL/BUSINESS



Rudd, Nicole (AgriScience Lead &Vet Assisting)





Donaldson, Danice (ECE)



Stodghill, Elizabeth (Vet Assisting)





Harris, Andrew (Business Health Admin)









Holley, John (Business Ed)









Layne, Lisa (Culinary Arts)









Ragan, Justin (Business Health Admin)